Česká národní banka – ČNB

Česká národní banka je ústřední bankou České republiky a orgánem vykonávajícím dohled nad finančním trhem. Hlavním cílem ČNB je péče o cenovou stabilitu a v souladu s ním ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.

Historie ČNB

Místo, kde dnes stojí Česká národní banka, se po založení Starého Města králem Václavem I, roku 1230, nacházelo v prostoru za hradbami, mezi hlavními vstupy do města, Havelskou branou (v místě dnešní stanice metra Můstek) a Odranou branou (přibližně v místě dnešní Prašné brány), mimo hlavní komunikační tahy. Osídlení zde bylo chudé a neorganizované. Jméno románské vesnice „Chudobice“, která se v těchto místech nacházela, naznačuje sociální slabost osady. Lokalita nebyla zastavěna ani za mohutné stavební konjunktury, po založení Nového Města (založil císař Karel IV, 3. března 1348). Historie budov ČNB »

Výstavní expozice „Lidé a peníze“

V ústřední budově České národní banky naleznete v bývalých prostorách trezoru výstavní expozici nazvanou „Lidé a peníze“. Po kontrolovaném vstupu bezpečnostním rámem a dveřmi trezoru budete překvapeni velikostí celého prostoru. Dvoupodlažní expozice Vás přenese do historie peněz. Celkem 65 vitrín obsahuje unikátní exponáty a platidla – včetně například zabavených padělků nebo ilustraci všech ochraných prvků na bankovkách.

Na místě je také možné ověřit pravost vlastních bankovech. Během prohlídky budete seznámeni s historií a vývoje měny a financí v Čechách, stejně tak s historií České národní banky. V jedné z vitrín najdete také celou jednu tunu pravého ryzího zlata.

Kromě vystavených vitrín je možné shlédnout několik informačních dokumentů týkající se financí. Nahlédnout tak můžete do zákulisí výroby peněz, případně na ukázky padělaných a falešných platidel.

Po shlédnutí celé expozice je možné zakoupit pamětní mince, medaile, repliky historických dukátů a tolarů nebo zlaté české mince.

Regulovaná návštěvnost expozice je maximálně 34 osob. Prohlídky probíhají několikrát denně, ale před samotnou návštěvou je lepší se objednat telefonicky předem (hlavně kvůli mimořádnému zájmu o celou expozici).

Kontakty

Centrála Praha
Na Příkopě 28
115 03 Praha 1

Tel.: 224 411 111
Fax: 224 413 166
www.cnb.cz